Kevadine moenädal: kelle loomingut ootan enim?

Kevadine moenädal: kelle loomingut ootan enim?

Eesti moe kõige olulisem sündmus Tallinn Fashion Week tuleb juba sel neljapäeval ja reedel, 18. ja 19. aprillil, uude aastasse kevadist rõõmu tooma. Piletid moenädalale on saadaval Fienta keskkonnas, väga paljud piletid on juba läbi müüdud, aga ukselt ostes võib veel sisse saada.

Tallinn Fashion Week kevad 2023, kannan Kirill Safonovi loomingut.

Moenädal toob kevadele kohaselt kahe päeva vältel lavale värsked hooaja moesuunad ning ajatud disainrõivad tunnustatud moeloojatelt ja armastatud kodumaistelt brändidelt. Kalev Spa hotell & veekeskuses toimuv moenädal üllatab sel korral veele püstitatud moelavaga, mis on juba mitmetele disaineritele andnud veest ja ookeanist inspireeritud tõuke loomingule. Endal õnnestub mul peaaegu nädalaks Kalev Spa hotelli sisse kolida, et maksimaalselt meediajuhi tööle keskenduda ning ajakirjanike ja moemõjutajaid seal tervitada. Uus toimumiskoht on aga kõvasti nii publiku kui meedia seas elevust tekitanud ja küsimusi selle kohta tuleb igast suunast. Pean tõdema, et olen ka ise väga elevil – sellega kaasneb minu puhul muidugi ärevus, aga see on elu, tuleme toime!

Aldo Järvsoo

Näiteks saab veest inspireeritud loomingut näha Siret Design tikanditega ehitud ja Aldo Järvsoo pastelses tüllivahuses kollektsioonis, mis on inspireeritud veealusest imemaailmast, kus hõljuvad müstilised olendid ja veetaimed.

Siret Design

Kevadisel moelaval tähistab oma 10ndat tegutsemisaastat Mammu Couture, üllatades nii uue ajatu loominguga, kui ka ajalooliste kleitidega, mille brändi andunud austajad omale aja jooksul soetanud. Muide, hoidsin ka ise üht kleiti Mammu etenduse ajaks, aga see ei lähe mulle hetkel enam selga… 🙁 Pole ma ka suurem asi dieeditaja ja trennitaja olnud, seega ootab see imeline printsessikleit järgmist etendust.

Mammu Couture etendus tekitab kindlapeale palju elevust, sest laval ei kõnni mitte ainult modellid, vaid ka brändi aastatepikkused austajad, kes omale varem nii mõnegi eseme soetanud.

Tuntud pesubränd Kriss Soonik aga on aja jooksul oma loomingut laiendanud kodus mõnulemiseks mõeldud rõivastega, mille muretu ja mugav meeleolu kajastub ka tänavamoes. Ise panin just Pärnu disainipoes Siluett käpa peale ühele tema läbipaistvale T-särgi lõikega pluusile ja olen sellega ilmatuma rahul. Sobib nii punasele vaibale kui pintsaku/vesti all kandes ärikohtumisele.

Kriss Soonik toob moelavale Austraalia muretu meeleolu.

Suur rõõm on kevadisel moelaval näha taas auhinnatud ja armastatud disainereid, kes pole mõnda aega uut loomingut esitlenud. Uue projektiga NADA tuleb välja Kuldnõelaga auhinnatud kauaaegne Baltmani brändijuht ja peadisainer Aivar “Antonio” Lätt, esitledes koostöös Sandra Luksiga jätkusuutlikku ja eetilist kollektsiooni. Pärast kuus aastat kestnud moepausi on tagasi ka Hõbenõelaga pärjatud futuristliku käekirjaga Jo Nurm, taaselustades rohkem kui kümne aasta tagust loomingut modernses võtmes.

Amanjeda kvaliteetsed ja puhta joonega rõivad.

Luksuslikku tippmoodi esindavad teiste seas Amanjeda by Katrin Kuldma ning Kristina Viirpalu Couture. Peene ja filigraanse käsitöö poolest tuntud Kristina Viirpalu esitleb kõrgmoe kollektsiooniga elegantseid rõivaid kaasaegsele naisele. Viirpalu kombineerib ajaloolisi käsitöövõtteid tänapäevase kõrgmoega, tuues moelavale filosoofilise alatooniga kollektsiooni nimega “Jäljed”. Katrin Kuldma aga keskendub ka kvaliteetsetele, orgaanilistele kangastele ning eritellimusel valmivatele rõivastele.

NADA X LUKS

Keda ootan enim?

Suure-suure põnevusega ootan ma futuristliku käekirjaga Jo Nurme kollektsiooni. See naine lihtsalt tundub meeletu fantaasiaga inimene, kelle looming on alati ajast ees olnud. Kuus aastat pausil olnud ja taas moelavale naasev disainer usub, et kõige väärtuslikum on anda maailmale midagi, mis läbi loomise ja tegude annaks inimestele rõõmu. Just läbi selle joone, lõike ja meediumi tunneb Nurm, et annab maailmale kõige rohkem.

Jo Nurm

Kollektsioonis kasutab Jo Nurm mullakarva musta ja liivatooni pruuni – need kaks on tema jaoks maalähedased värvid. Rõivaid kaunistavad tikandid on inspireeritud koopamaalingutest, olles tagasivaade minevikku. “Kõik on kokku pandud modernses võtmes – luues mõtlen just tänapäevasele naisele ning vaatan kaugemale klassikast.”

Jo Nurm

Viimati näitas Jo Nurm oma rõivaid 2018. aastal Pariisi moenädalal, aga oma loomingut on esitletud ka Kiievis ning Tallinn Fashion Weekil. Kuni 2018. aastani pidas Jo Nurm Pariisis oma stuudiot ja näitas ka seal regulaarset oma loomingut. Müüsin rõivaid üle maailma, aga Eestis näitasin kollektsioone kord kahe aasta jooksul. “Hõbenõela võidust on saanud juba 10 aastat! Tunnen, et alles nüüd inimesed ehk julgevad neid rõivaid kanda ja nad on mu loominguks valmis,” lisab Jo Nurm, et sisetunne kannustas teda pärast kuueaastast pausi taas looma hakkama.

Teisena olen ma väga põnevil, mida toovad moelavale Aivar “Antonio” Lätt ja Sandra Luks. Sandra on tohutult andekas disainer, kelle käekirja hakkasin ma fännama just tema nahast aksessuaaride pärast… Näeksite te vaid neid käekotte!

Sandra Luks ja Aivar “Antonio” Lätt

Antonio projekt NADA asutati, et uurida erinevaid võimalusi aeglases, jätkusuutlikus ja eetilises moes. Brändi käekirjaks on ajatu stiil, kvaliteetsed materjalid, peen viimistlus ning vastutustundlik tasakaal pakkumise ja nõudluse vahel. Kõik NADA tooted on hooajatud ja valmistatud eesmärgiga maksimeerida toote disainiväärtust ning eluiga. “Notably Absent Designer Aspirations” ehk NADA tähendab, et brändi eesotsas ei ole ega saa kunagi olema ühte “staardisainerit”, vaid toetutakse suuresti teiste loomeinimestega tehtava koostöö jõule ja ideele, demokratiseerides moetööstust.

NADA X LUKS

Esimene koostöö on NADA ja moedisaineri Sandra Luksi brändi LUKS vahel, seega saigi nimeks NADA x LUKS. Sandra näeb taaskasutust loomingulise potentsiaali allikana. Ta on mitmekülgne disainer, kes peab lugu kvaliteedist ja otsib alati uusi võimalusi materjalidega eksperimenteerimiseks ja eriliste toodete loomiseks. Sandra kollektsioonid sünnivad peamiselt teksamaterjalist, mis on läbi rebimise, punumise ja õmblemise saanud uue vormi eriliste ja kantavate disaintoodete näol. Vanade teksade niiditasandile lammutamine annab võimaluse uueks ootamatuks materjaliloomeks ja see mõte tekitab minus palju elevust.

Usun, et kõik moenädala disainerid annavad mulle suurepärase elamuse ning väga paljud neist on mu hingele lähedased! Muidugi on aastaid mu unistus olnud, et kunagi kui peaksin abielluma, kannan Kristina Viirpalu loodud kleiti või body ja seeliku komplekti. Ta lihtsalt on minu silmis selline disainer, kes oskab suurepäraselt tasakaalustada stiili, glamuuri, seksikuse, minimalismi ning unikaalsuse. Tema moeetendused on alati huvitavad ning üllatusmomente pakkuvad ning imetlen tema ühtlast kvaliteeti, käekirja ja suurepärast fantaasialendu.

Kristina Viirpalu Couture

Kokkuvõtlikult valisin siin välja moeloojad, kelle loomingut mu enda kapis kahjuks ei leidu. Ilmselt ongi tegemist mõnusa unistamisega, et ehk kunagi ühel päeval kaunistavad ka nemad mu kodumaisest disainist pungil garderoobi.

Moepublik etenduse ootel.

Moenädala juhatab aga neljapäeval sisse Embassy of Fashioni kuulus ja tunnustatud raskekahurvägi Riina Põldroos, Ketlin Bachmann ja Aldo Järvsoo, esitledes igaüks endale omase isikupärase käekirjaga kollektsioone.

Tallinn Fashion Week sügis 2023 – kannan Diana Arno loomingut ja Grenardi ehteid.

Sel kevadel eriline asukoht

Suurejooneline veepealne moevaatemäng leiab aset ajaloolises Kalev Spa hotell & veekeskususes. Veekeskuse eelkäijaks oli 1960. aastatel ehitatud Kalevi Ujula. Oma aja ühe silmapaistvaima, 50-meetrise basseiniga ujulakompleksi projekteeris toonane tipparhitekt Uno Tölpus 1950. aastatel. Ujula valmis lõplikult 1965. aastal. Kohe pärast avamist sai Kalevi Ujula hinnatud paigaks, kus peeti mitmeid olulisi rahvusvahelisi ujumisvõistlusi. 2005. aastal alustati ujula ümberehitustöödega moodsaks puhke- ja vabaajakeskuseks. Värske ilmega veekeskus avati 2006. aasta alguses. Ümberehitatud ujula on jäänud Eesti ujujate peamiseks treeningkohaks tänaseni.

Mina Kalev Spas moenädala algust ootamas ja Tallinna vanalinna imetlemas.

Kalev Spa nelja tärni spaahotellis ootavad külastajaid mugavad toad ja lai valik teenuseid, seega olen väga elevil, et seal lõpuks ööbida saan. Veekeskus pakub sauna- ja veemõnusid igas vanuses ning erinevate eelistustega külastajatele. Kui moenädal läbi, siis ootab külastajaid Põhja-Eesti suurim ning sügavaim 50-meetrine bassein, 4 liutoru, suur ringvoolubassein ning erinevate atraktsioonidega lõõgastus- ja laste bassein. Lisaks Sauna-Oaas (18+) lõõgastusala 5 eriilmelise sauna ning mullivannidega. Oma keha ja vaimu eest saate hoolitseda ilu- ja heaolukeskuses. Kordumatuid maitseelamusi pakub kauni pargivaatega restoran Allee.

Tallinn Fashion Weeki esitleb Freixenet, toimumisele aitavad kaasa Absolut, FazerLavazzaja RGB Baltic. Tallinn Fashion Weeki meediapartner on Postimees Naine.

Tallinn Fashion Weeki programm:

Neljapäev, 18. aprill
17.30 Riina Põldroos, Ketlin Bachmann, Aldo Järvsoo 
19.00 Mammu Couture
20.30 Anastassija Balak, Kriss Soonik

Reede, 19. aprill
17.30 Jo Nurm, NADAxLUKS
19.00 Siret Design, Kristina Viirpalu Couture
20.30 Amanjeda by Katrin Kuldma

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga